неділя, 21 січня 2018 р.

Що в україні най най

Тема: Що в Україні най-най...?
 Мета: ознайомити учнів із найвизначнішими націо­нальними символами природного походження, найбільшими об'єктами, створеними працею українського народу, з найвищими досягнення­ми в галузі спорту, мистецтва; виховувати в них гуманне ставлення до символічних об'єктів Украї­ни; прищеплювати національну гордість за свою Батьківщину.
Обладнання: карта України; аудіозапис української народної пісні «Реве та стогне Дніпр широкий»; картки з назвами різних країн для гри «Допитливий ман­дрівник»; ілюстрації із зображенням краєвидів Дніпра; чисті аркуші паперу.
Коментар: до початку заняття вчитель вішає на класну дошку карту України.
Хід заняття
Гра «Не помились».
Учитель просить учнів по черзі назвати 10 міст України. (Наприклад. Я знаю 10 міст України: Київ раз, Одеса два, Львів три і т. д.
Запитання до учнів.
Що на нашій українській землі є те, чого нема в інших країнах?
Слово вчителя.
Можливо, вірш Романа Купчинського «Мій край» допо­може знайти відповідь на поставлене запитання.
Україна край мій рідний.
 Від Кавказу по Карпати
І веселий, і свобідний,
І великий, і багатий.
Де є в світі кращі ріки,
Як Дністер, Дніпро-Славута?
Де ясніше сонце світить,
Де гарніше зорі сяють?
Де ступлю
лиш рідна мова.
Де погляну — рідні люди.
Роботящі підгіряни.
Як вогонь, палкі гуцули
І сміливії кубанці,
Що ще Січі не забули.
І розважні подоляни.
І полтавці солов'їні,
Бойки, лемки, волиняни —
Всі вони брати єдині... "
{За змістом вірша учні називають, що в Україні є своє, рідне, символічне. Учитель уточнює, що серед українсь­кого населення є багато етнографічних груп, які зберег­ли свою говірку, духовну і матеріальну культуру, звичаї й традиції.)
Гра «Допитливий мандрівник».
Учні поділяються на групи і витягають картки з назва­ми різних країн. Один із учнів допитливий мандрівник. У різних місцях класної кімнати ставляться стільці для учасників груп. Учні сідають на стільці й по черзі назива­ють визначні пам'ятки країн, що вказані на їх картках. На­приклад, у групі, яка представляє Францію, чотири учасни­ки. Один говорить Ейфелева башта, інший річка Сіна, третій Версальський палац, четвертий музей Лувр.
Після того як усі учні назвуть цікаві місця у своїх країнах, мандрівник обходить групи і називає все, що він запам'ятав. Як тільки мандрівник пригадає те або інше місце, той, хто про нього розказував, стає за мандрівником у ланцюжок. Коли мандрівник обійде всі групи, учитель го­ворить: «Час повертатися додому!» Усі учні з ланцюжка роз­бігаються по своїх місцях. Мандрівник теж прагне зайняти вільний стілець у будь-якій групі. Наступним мандрівником стає той, хто залишився без стільця. Перемагає мандрівник, який пригадав найбільше цікавих місць і зібрав щонайдов­ший ланцюжок.
Слово вчителя.
Кожна країна має свою символіку. Крім державних сим­волів, її носіями можуть бути і природні об'єкти, й історич­ні події, і архітектурні пам'ятки, й імена славетних людей, і багато-багато іншого. Народи цінять і обожнюють свої на­ціональні символи.
Завдяки символам можна одним словом чи якимось знаком сказати дуже багато. Надзвичайно багато про ук­раїнський народ, про Україну промовляють такі слова, такі поняття: козак, чумак, кобзар. Варто тільки промовити ці слова і всяк зрозуміє, що це про нас мова!
Стародавні єгиптяни, наприклад, обожнювали ріку Ніл, від якої залежало все їхнє життя. Для кожного вірменина священним національним символом є гора Арарат. Об'єктом поклоніння японців із правіків є священна Фудзі діючий вулкан Фудзіяма.
Зараз ми дізнаємось, що в Україні є символічним, най­кращим, найріднішим. (Учитель підходить до карти Ук­раїни.)
Погляньте на карту України. Вона ніби вишита блакит­ними нитками річок. На нашій території нараховується близько 73 тисяч річок. В основному це малі річки, лише 125 із них мають довжину більшу ніж 100 км.
Найбільша в Україні й третя за величиною річка в Єв­ропі Дніпро. Для українців це найвизначніший націо­нальний символ серед природних об'єктів. Дніпро-Славутич пролягає через усю Україну і через усю її історію. Його оспівано в численних піснях, думах, легендах. Дніпро на­ціональна гордість, слава України.
Послухайте, як писав про Дніпро у поемі «Причинна» Т. Шевченко.
Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
 Додолу хвилю підійма.
Ці слова покладено на музику, і пісня стала символом нашого народу. (Звучить аудіозапис.)
Запитання до учнів.
Хто знає, звідки бере свій початок Дніпро?
Слово вчителя.
Послухайте вірш Івана Неходи.
З Валдайських лісів, де дуби сивовусі,
                        Дніпро починає свій шлях.
В нім щедрість Росії, блакить Білорусі,
                        Пісень українських розмах.
Розлився Дніпро богатир величавий,
                        Могутня слов'янська ріка.
Краса України, народів трьох слава,
                        Широка, крилата, дзвінка.
Дніпро витікає з Росії. Має всього 1424 притоки. Най­більші — Прип'ять і Десна. На Дніпрі є шість гідроелек­тростанцій. На його берегах розкинулись героїчні міста. (Учні шукають на карті міста Київ, Канів, Запоріжжя, Хортицю, Херсон та ін.)
Про Київ ми вже говорили. А що ви знаєте про Канів? Хортицю?
Мальовниче місто Канів розкинулося на правому бе­резі Дніпра. Тут на Чернечій горі могила генія України Т. Г. Шевченка.
Острів Хортиця нині це частина міста Запоріжжя, але це дорогий серцю кожного українця символ історії козац­тва славної Запорізької Січі.
(Учитель демонструє ілюстрації із зображенням крає­видів Дніпра, Канева, Хортиці.)
Гра-змагання «Хто пригадає відомих славетних українців» за три хвилини».
Учні за вказівкою вчителя записують на аркушах паперу прізвища видатних українців, і ким вони були. (Наприклад, Т. Шевченко поет, С. Крушелъницька співачка, К. Бі-локур художниця, С. Бубка спортсмен і т. д.).
Бліц-турнір.
Учитель ставить запитання, а учні по командах (рядах) дають відповіді. Наприкінці турніру вчитель підводить підсумки, визначає місця команд, називає найактивніших учасників.
  Найбільше місто України (Київ).   
  Найбільша річка України (Дніпро).
  Найглибше озеро (Світязь на Волині).
  Найбільше озеро (Ялпуг в Одеській області).
  Найбільше море, що омиває Україну (Чорне),
  Найвища гора (Говерла в Українських Карпатах).
  Найстаріше дерево (1300-річний дуб у Рівненській об­ласті).
  Найвище дерево (модрина заввишки 54 м в м. Рахові).
  Найбільша тварина (зубр, маса якого може перевищу­вати 1 т, живе в Карпатах).
   Чемпіон світу з боксу серед професіоналів (В. Кличко).
   Чемпіон зі стрибків з жердиною (С. Бубка).
   Найбільший літак («Мрія», АН-255).
Творче завдання «Вислови власну думку».
Чи можете ви сказати, що Батьківщина це найдорож­че, найсвітліше, найрідніше, найкраще місце на землі? До­ведіть своє міркування.
Заключне слово вчителя.
Відповідь на це запитання можна знайти і в рядках вір­ша М. Бакая «Солов'їна пісня», якими я хочу закінчити го­дину нашого спілкування.
Одна Батьківщина, і двох не буває.
Місця, де родилися,завжди святі.
Хто рідну оселю свою забуває,
Той долі не знає в житті.
У рідному краї і серце співає,
Лелеки здалека нам весни несуть,
У рідному краї і небо безкрає,
Потоки, потоки, мов струни течуть.
Тут кожна травинка і кожна билинка
Вигойдують мрії на тонких вітрах.
Під вікнами мальви, в саду материнка,
Оспівані щедро в піснях.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар